Mimo, że w zezwoleniach znajduję się zapisy dotyczące połowu, wielu wędkarzy do nich nie zagląda. Największe problemy mogą spotkać tych, którzy będą łowić w obrębach ochronnych, które są ustalone bądź na stałe, lub też okresowe. Pisaliśmy o obrębach ochronnych na Warcie, należy pamiętać, że na wodach znajdujących się w naszym regionie a należących do PZW Poznań także wyznaczono takie
miejsca. Poniżej prezentujemy wykaz Obrębów ochronnych na najbliższych nam jeziorach. Obowiązuje w nich w wyznaczonym miejscu i okresie zakaz wędkowania.
OBRĘBY OCHRONNE
Uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego nr 76/06 z dnia 29.12.2006 r., w sprawie ustanowienia obrębów ochronnych na wodach województwa wielkopolskiego utworzono m.in. następujące obręby (załącznik do w uchwały):
1. Obręb „Jezioro Małe” – położony na terenie gminy Włoszakowice. Wchodzi w skład obwodu rybackiego Nr VIII.8 „Jezioro Wielkie na rzece Kanał Przemęcki nr 2” (wg Rozporządzenia Dyrektora RZGW we Wrocławiu). Obręb obejmuje całą powierzchnię jeziora Małego. Obręb ustanawia się w okresie od 1 marca do 15 maja.
2. Obręb „Jezioro Zaborowskie” – położony na terenie gminy Przemęt. Wchodzi w skład obwodu rybackiego Nr VIII.10 „Jezioro Przemęckie na rzece Kanał Przemęcki nr 4” (wg Rozporządzenia Dyrektora RZGW we Wrocławiu). Obręb obejmuje całą powierzchnię jeziora Zaborowskiego. Obręb ustanawia się w okresie od 1 marca do 15 maja.
3. Obręb „Jezioro Przemęckie” - położony na terenie gminy Przemęt. Wchodzi w skład obwodu rybackiego Nr VIII.10 „Jezioro Przemęckie na rzece Kanał Przemęcki nr 4” (wg Rozporządzenia Dyrektora RZGW we Wrocławiu). Obręb obejmuje obszar wodny położony dookoła wyspy Konwaliowej w plosie o nazwie Jezioro Radomierskie. Granica od strony południowej biegnie między pomostem widokowym na ścieżce dydaktycznej, a drogą dochodzącą do jeziora przy wzniesieniu od strony Radomierza, natomiast od strony północnej granicę wyznacza linia pomiędzy pomostem przy Leśniczówce Przemęt w Perkowie, a działką nr 32/19 stanowiącą dojazd do nowo powstałych działek rekreacyjnych od strony Radomierza. Obręb ustanawia się w okresie od 1 marca do 15 czerwca.
4. Obręb „Jezioro Dominickie” – położony na terenie gminy Włoszakowice. Wchodzi w skład obwodu rybackiego Nr VIII.7 „Jezioro Dominickie na rzece Kanał Przemęcki nr 1” (wg Rozporządzenia Dyrektora RZGW we Wrocławiu). Obręb znajduje się w południowo-wschodniej części jeziora i obejmuje całą zatokę jeziora. Granicę obwodu wyznacza linia roślinności wynurzonej tworząca charakterystyczny cypel, biegnąca dalej prostopadle do przeciwległego brzegu jeziora od strony wsi Dominice. Obręb ustanawia się w okresie od 1 marca do 15 lipca.
5. Obręb ochronny „Jezioro Witosławskie” - położony na terenie gminy Osieczna. Wchodzi on w skład obwodu rybackiego Nr 52 „Zbiornik wodny Wonieść na rzece Samica (kanał Wonieść) – Nr 1 (wg Rozporządzenia Dyrektora RZGW w Poznaniu). Obręb znajduje się w zachodniej części jeziora. Granica obrębu biegnie od cypla usytuowanego od strony wsi Witosław do południowo-wschodniego brzegu jeziora na wysokości grobli stawowej. Obręb ustanawia się w okresie od 1 marca do 15 czerwca.
6. Obręb ochronny „Jezioro Wojnowickie” - położony na terenie gminy Osieczna. Wchodzi on w skład obwodu rybackiego Nr 52 „Zbiornik wodny Wonieść na rzece Samica (kanał Wonieść) – Nr 1 (wg Rozporządzenia Dyrektora RZGW w Poznaniu). Obręb znajduje się w północnej części jeziora od dopływającej do jeziora Samicy aż do dopływającego do jeziora Kanału Przerzutowego. Granica obrębu biegnie wzdłuż brzegu w odległości 100 m w głąb jeziora. Obręb ustanawia się w okresie od 1 marca do 15 czerwca.
7. Obręb ochronny „Jezioro Drzeczkowo” – położony na terenie gminy Osieczna. Wchodzi w skład obwodu rybackiego Nr 52 „Zbiornik wodny Wonieść na rzece Samica (kanał Wonieść) – Nr 1 (wg Rozporządzenia Dyrektora RZGW w Poznaniu). Granicę obrębu tworzy południowo-wschodnia część jeziora, począwszy od linii łączącej przybrzeżną część jeziora od trzcinowego cypla na wysokości żwirowni i ustawionego tam znaku (tablicy) w odległości 150 m w głąb jeziora i dalej w linii prostej w kierunku zatoki, z której uchodzi kanał łączący jeziora Drzeczkowskie i Witosławskie. Obręb ustanawia się w okresie od 1 marca do 31 maja.
8. Obręb „Jezioro Brzeźnie” – położony na terenie gminy Wijewo. Wchodzi w skład obwodu rybackiego Nr VIII.12. „Jezioro Białe-Miałkie na rzece Kanał Kaszczorską nr 2” (wg Rozporządzenia Dyrektora RZGW we Wrocławiu). Obręb tworzy część jeziora Brzeźnie usytuowana we wschodniej stronie akwenu i obejmuje całą powierzchnię płytkiej zatoki od strony dopływu z jeziora
Komentarze
powiny te miejsca być oznaczone a mam pytanie w jakim celu śię je stosuje